Kata Farmja
tengerimalac, törpe és mini nyuszi, és süni kisállat tenyészet,kisállat fekhelyek és házikók  
 

 

 

 

 

A tengerimalac tartása

 

Elhelyezés és lakhely

Ideális lakhelyek a tengerimalac számára:

  • Ketrec: Ketrecnél a műanyagtálcás ketrecet ajánlom. mert a műanyagtálca nagyon jól és higiénikusan takarítható. Méretét tekintve 2 felnőtt malacka esetében a minimum méret a 100x50 cm-s ketrec. Nyilván minél nagyobb annál jobb.
  • Karám: Lehet akár otthon is készíteni karámot fából, vagy asztalossal készítetni, de lehet venni különböző összeépíthető és variálható elemeket is, amikből magad formálhatod, hogy milyen karámot szeretnél. Karám esetében a földre  a pvc padlót ajánlom, mert nagyon jól takarítható.

Elhelyezés:

A tartási hely kialakításánál nagyon fontos szempont, hogy huzatmentes, száraz és jól szellőző legyen. A tengerimalac számára a legmegfelelőbb hőmérséklet a 16 °C-20 °C. Ügyeljünk arra is, hogy ne legyenek a malackák hirtelen nagy hőingadozásoknak kitéve. A tengerimalacoknak nincs verejtékmirigyük, ezért a hideget jobban elviselik, mint a nagyon meleget.

 A lakhely berendezése:

A malackalak alapfelszereléshez tartoznak: 1 db. itató, 1-2 db. etető tál, 1 db szénatartó

Szeretik a malacok a pihe-puha bújókat, házikókat, de ez nem az alapfelszereléshez tartozik.

Az itatónál több itatót kipróbáltam, nekem egyértelműen a Ferplastnak a tűszelepes itatója vált be, mert nem csöpög, tartós és nagyon könnyen tud belőle inni a malac.

Az etető tál legyen stabil, lehetőleg ne műanyagból, hanem kerámiából, mert könnyen kiborul az élelem.

A szénát tehetjük egy ketrecre kívülről felhelyezett szénatartóba, de bele tehetjük a ketrecbe is egy kis fa dobozba, vagy gyékény kosárkába.

 

Tisztán tartás, a tengerimalac ketrec takarítása

Alom:

Az alom tekintetében nagyon sok megoldás létezik, mindegyiknek van előnye és hátránya:

Én elsősorban a természetes almok híve vagyok, de igazából ki mit szeret.

  • Forgács: A forgács viszonylag könnyen beszerezhető, viszonylag jól szívja a nedvességet. De a végtermék nagyon nehezen komposztálódik. Könnyen kiszóródik valamennyi a ketrecből.
  • Forgács-pellet: Ha keverünk a forgácsba pellet, akkor sokkal több nedvességet fel tud venni. A pellet elég jól szagtalanít. Viszont csak pelletet használni nem szabad, mert nagyon kemény és a malackának fekélyes lehet tőle a talpa.
  • Darált szalma: Én személy szerint ezt használom. A forgácsot váltottam fel darált szalmára. Nekem nagyon bevált. Nagyon-nagyon jó a nedvszívó képessége. Nagyon jól komposztálódik. A hátránya, hogy nehezen beszerezhető.
  • Pellet-fürdőszoba szőnyeg: Sokan szokták ezt a megoldást választani.  A ketrec aljába kell tenni a pelletet és arra a fürdőszoba szőnyeget. Így nem szóródik ki annyi alom a ketrecen kívülre. Viszont a fürdőszoba szőnyeget elég gyakran kell mosni. Ha teleszívja magát a szőnyeg, akkor elég nehezen kezelhető.
  • Alomhelyettesítők: Sokan készítenek alomhelyettesítőket és sokan ezt a megoldást választják. Ennek a megoldásnak is az a hátránya, hogy gyakran kell mosni. Szerintem 2-3 naponta mosni kell, mert nagyon hamar kellemetlen szaga lesz.

Takarítás:

Természetes almoknál takarításkor teljes alomcserét kell csinálni és a tálcát, vagy a pvc padlót ecetes vízzel kell kitörölni, feltörölni. Nem szabad a fertőtlenítéshez, takarításhoz vegyszeres tisztítószereket használni.

Az ecet fertőtlenít és nagyon jól letisztítja a lerakódott szennyeződéseket.

 

Táplálkozás

A tengerimalac tápláléka főleg szénából, tengerimalac számára gyártott teljes értékű tápból  áll.

Kiegészítésként, nasinak, hetente 2-3 alkalommal lehet pici zöldséget és gyümölcsöt adni, de csak akkor, ha megbízható forrásból származik. Nagyon fontos, ha egy új zöldséget, vagy gyümölcsöt adunk a malackánknak, nagyon – nagyon picikét először, nehogy érzékeny legyen rá.

K-betűvel kezdődő zöldségeket szigorúan tilos adni a malacnak.

Mindig legyen a tengerimalac előtt friss víz és széna!

Szintén megbízható forrásból, de szedhetünk nekik friss füvet, pitypanglevelet, tyúkhúrt. Mindig kicsit meg kell fonnyasztani, nehogy nedves, harmatos legyen és úgy adjuk oda a malackánknak.

Széna:

A szénának nagyon fontos szerepe van a tengerimalac táplálkozásában. Egyensúlyban tartja az emésztést, koptatja a fogakat, ezért állandóan legyen előtte, hogy a nap bármely órájában hozzá juthasson. Bármilyen összetételű tápot is fogyaszt, a széna akkor sem hagyható el az étrendjéből.  Az alapszéna, amit adjunk a tengerimalacunknak a hagyományos fűszéna, vagy réti széna. A jó minőségű széna szép hosszú fűszálakból áll, nem töredezett, nem poros. A jó szénának kellemes, friss szénaillata van, nem szabad dohos, penészes szénát adni, mert betegséget okoz.

Táp:

A boltokban rengeteg táppal találkozhatunk, amelyet ajánlanak tengerimalacoknak is. Nagyon fontos, hogy olyan táppal etessük a malackánkat, amely kizárólag tengerimalacoknak készült! Találkoztam olyan táppal, amelyet madaraknak és tengerimalacoknak ajánlottak. Nem szabad ilyet adni, mert ezek madaraknak való magkeverékek és a malackánknak emésztési gondokat, gyulladást, betegséget okozhat. A nyúltápokat sem szabad adni a malackáknak, mert ezek a nyulak számára vannak speciálisan kifejlesztve, gyógyszerezve és a tengerimalacnak tönkre teszi az immunrendszerét.

A tengerimalac tápból a C vitaminnal dúsított pellet formát válaszuk. Ne legyen benne kukorica, napraforgó mag és mesterségesen színezett falatkák.

Ajánlott tápok, amelyeket a kisállatos boltokban meg lehet venni:

  • Veresele Laga Complete
  • Oxbow
  • bunnynaturet,
  • Nutrint

A tápból egy felnőtt tengerimalac napi adagja 1-1 evőkanál reggel és este.

 

Egyedül, vagy párban?

A tengerimalacok a természetben 5-10 egyedből álló csoportokban élnek. A házi kedvencünk is nagyon rosszul viseli a magányt, ha egyedül van, depresszióba eshet, és ez gyöngítheti az immunrendszerét és a későbbiekben akár betegséghez is vezethet. Még akkor sem ajánlatos egyedül tartani, ha mindennap jelentős időt tudunk vele foglalkozni. Ezért mindenképp azt ajánlom, hogy párban vegyünk tengerimalacot. Természetesen nem ellenkező neműeket. De két nőstény, vagy két hím, pláne, ha kicsi koruktól együtt nevelkednek, akkor nagyon jól kijönnek egymással.

De a  legbiztosabb párosítás viszont az ivartalanított hím és mellé egy kislány. Ez  a párosítás is akkor biztosabb, hogy jól fog működni, ha az ivartalanított fiúcskánk mellé egy pici lánykát teszünk és mellette nő fel a kislány. Ott biztos, hogy később sem lesz vita.

Akár fiú, akát lány párosnál is sajnos előfordulhat, hogy amikor elkezdenek ivarosodni, hatalmi harcok alakulnak ki köztük. Ha mindkét malac domináns, akkor sajnos lehetnek problémák. Ez nem azon múlik, hogy fiú vagy lány párosunk van, bármelyik párosnál előfordulhat, de azért nem túl gyakran.

Ha nagyfiúnk van és nem ivartalanított, akkor mellé viszont csak pici fiúcskát lehet tenni. Két ivarérett idegen fiú, szinte biztos, hogy összeveszik. Ha nem együtt nőttek fel, akkor később már nem összetehető két felnőtt fiú.

 

Egészség és ápolás

Fürdetés:

A tengerimalacot alapjában véve nem kell fürdetni, mert rendszeresen tisztálkodik. A malacka nem szeret fürödni és stressz élményt jelent számukra. Csak orvosi utasításra kell fürdetni, ha valamilyen betegség miatt van rá szükség.

Karmok:

A vadon élő tengerimalacok karmai a természetben állandóan kopnak, de a ketrecben, a forgácson nem fognak kopni a karmok, ezért nekünk kell gondoskodni róla. A karmot kb. 8 hetente kell vágni. Ha nem vágjuk le a malackák körmét, akkor maguk alá görbülnek és ez a talppárna gyulladásához vezet. A tengerimalac karmában ér fut, amibe lehetőleg ne vágjunk bele. Ez az ér vége általában a karom görbületéig tart. Ha véletlenül mégis megsérült ez az ér, akkor betadinnal fertőtlenítsük le.

 

Szőr:

Ha a malackánknál foltokban szőrhullást veszünk észre, akkor nagy valószínűséggel gombás fertőzést kapott. A gombás szőrhullást, akár stressz is okozhatja, mint pl. környezetváltozás, vagy másik malac dominanciája.

Fog:

A tengerimalacnak 2-2 metszőfoga van, valamint hátul 16 őrlőfoga. A metszőfogakat rendszeresen ellenőrizzük. Az a jó, ha alig érnek össze az alsó és felső metszőfogak. Ha fogtúlnövést tapasztalunk, akkor azonnal forduljunk állatorvoshoz. Ennek oka lehet veleszületett rendellenesség, vagy ha nem kap megfelelő minőségű és mennyiségű szénát. Ha ásványi anyagokban szegény a malackánk étrendje, akkor pedig a fogtöredezés veszélye áll fenn.

Élősködők elleni védelem:

Érdemes a malacunkat 2 havonta sh-rodemectin cseppel lecsepegtetni. A fülük mögött lévő csupasz bőrre egy-egy cseppet tenni.