Kata Farmja
tengerimalac, törpe és mini nyuszi, és süni kisállat tenyészet,kisállat fekhelyek és házikók  
 

Fontos tudnivalók, hogy a nyuszikánk egészséges és boldog legyen.
 

Megfelelő helyválasztás és a lakhely:

 

A nyuszit lehet bent is kint is tartani.

Ha bent tartjuk a nyuszit, akkor a következő szempontokat kell figyelembe venni a ketrec elhelyezésénél:

  • Nem szabad a lakhelyüket fűtőtest közelébe, vagy közvetlen ablak alá tenni.
  • A huzatot, a túl nagy hőmérsékletet, a nagy hőingadozást nem szereti a nyuszi.
  • A legmegfelelőbb hőmérséklet, ha bent tartjuk a nyuszinkat a 18-20 °C.
  • Tegyük nyugodt helyre a lakhelyét, mert a nyuszi nagyon ijedős állat, nem szereti a hirtelen nagy hanghatásokat.
  • Ha csak elkerítünk neki a szobában egy részt, akkor nagyon vigyázzunk rá, hogy mérgező szobanövényt, elektromos vezetékeket nehogy elérjen és megrágjon.

Ha kint tartjuk a nyuszit, akkor pedig a következő szempontokat tartsuk szem előtt:

  • Ha bent volt a nyuszink és szeretnénk kitenni, akkor mindenképp kellemes tavaszi, vagy őszi időt válaszunk, amikor a kinti hőmérséklet nagyjából megegyezik a benti hőmérséklettel. Ha hozzá szokott a nyuszikánk a kint léthez, akkor a bundájának köszönhetően télen is kint lehet a nyuszink.
  • Biztonságos, ketrecet kell kialakítani, ami alatt azt értem, hogy ragadozó semmiképp se tudjon bejutni, de a nyuszikánk se tudjon kijutni, például kiásni magát.
  • Az udvaron is nagyon fontos, hogy ne tegyük közvetlenül napfényes helyre, árnyékos huzatmentes helyet keressünk számára.
  • Az udvaron is próbáljuk nyugodtabb helyet keresni számára, ahol nincsenek hirtelen nagy hanghatások.
  • Természetesen kint mindenképp kell egy zárt rész számára, ahová rossz idő esetén be tud húzódni.

 

 Lakhely tekintetében, ha műanyag mélytálcás, rácsos faló ketrecet választunk, akkor a minimum méret a 100 cm.x50 cm. A műanyag ketrec higiénia szempontjából nagyon praktikus választás, mert nagyon jól takarítható. Persze ha van rá lehetőségünk, akkor próbáljunk minél nagyobb helyet kialakítani a nyuszikánk számára, akár házilag is barkácsolhatunk neki egy nagyobb karámot, természetesen a fent említett biztonsági szempontokat figyelembe véve.

 

A lakhely berendezése:

A nyuszi alapfelszereléshez tartoznak: 1 db. itató, 1 db. etető tál a tápnak, 1 db szénatartó és 1 db. stabil házikó és nyúlwc.

Az itatónál arra kell ügyelni, hogy csöpögés mentes legyen. Az egyszerű golyós itatók általában csöpögnek. Nagyon jók a szelepes itatók, de golyós itatókból is vannak jó minőségűek, amelyek csöpögés mentesek, pl. én rátaláltam egy Deluxe márkájú itatóra, amely teljesen kiváló.

 

Az etető tál legyen stabil, lehetőleg ne műanyagból, hanem kerámiából, mert könnyen kiborul az élelem, meg a műanyag tálat a nyuszi megrágja.

 

Különböző szénatartó közül lehet választani:

 

Nálam műanyag szénatartó van felhelyezve a ketrecre kívülről. Véleményem szerint ez a legpraktikusabb és balesetet sem tud okozni a nyuszinak. A rácsot, ha kívülről helyezzük el, akkor elég sok széna szétszóródik, ha belülről helyezzük, el, akkor a nyuszi lába esetleg beleakadhat. Csak a szénatartó gömb pedig nem elég széna elhelyezésére, esetleg kiegészítésnek használhatjuk, meg játéknak is kiváló.

 

Nyúlwc:

A nyuszi azon kisállatok közé tartozik, amelyik nagyon könnyen rászoktatható a nyúlwc.-re. Ha az anyukája is azt használja, akkor tulajdonképpen az anyukája megtanítja a wc. használatára és ez lesz neki a természetes. Ha nem teszünk nyúlwc.-t a ketrecbe, hanem az egész ketrecet bealmozzuk, akkor is megfigyelhető, amikor takarítunk, hogy a nyuszi kiválasztja valamelyik sarkot wc.-nek. Ezért érdemes behelyezni a ketrecbe egy nyusziwc.-t és akkor csak azt kell rendszeresen cserélni. Ettől függetlenül, hogy használunk nyusziwc.-t be lehet az egész ketrecet almozni, csak így nagyon ritkán kell teljes alom cserét végeznünk. Én csinálok a nyuszikáim számára a ketrecükbe egy mély almot és ezenkívül nyúlwc.-t is behelyezek. Ennek az az oka, hogy véleményem szerint egy forgács és szalma alom sokkal természet közelibb a nyuszi számára, mintha csak műanyagon kellene ugrálnia, ezenkívül azért előfordul, hogy egy két széklet bogyó mellé megy a vécének és így nem fog a műanyag tálcán szétkenődni, ha a nyuszi összetapossa.

A nyusziwc. ne legyen túl nagy, hogy ne foglalja el a fél ketrecet, de azért legyen elég magas falú, hogy ne rugdossa ki a vizeletes almot a vécéből.

 

Tisztán tartás, a nyuszilak takarítása:

 

Az alom termékskálája nagyon széles körű a kereskedésekben, de én elsősorban a faforgácsot javaslom perlettel keverve, vagy pedig a préselt szalma almot, valamint faforgács és szalma kombinációja. A nyuszi, mint ahogy az előbb a nyúlwc.-nél írtam is könnyen rászoktatható az vécé használatára. Én készítek a nyusziknak egy mélyalmot, alól forgács, arra teszek szalmát és plusz behelyezek a nyusziwc.-t is. A nyusziwc.-be forgácsot teszek perlettel keverve. A nyusziwc.-t sűrűn takarítom, ha látom, hogy tele van, akkor kiürítem, kitörlöm és teszek bele tiszta almot. Viszont így teljes alomcserét a teljes ketrecben elég 2-3 hetente végeznünk.

Semmiképp ne tegyünk be a nyuszinak szőnyeget, vagy olyan anyagokat, amelyek magukba szívják a vizeletet. A macskaalom szintén nem megfelelő megoldás, mert a jobb szagmegkötés érdekében a nyuszi számára veszélyes kémiai anyagokat tartalmaz, ezen kívül nem kényelmes a macskaalmon mászkálni.

A ketrec, az itató és az etetőtálka takarításánál soha ne használjunk vegyszeres vizet, tisztítószert, csak tiszta és langyos vízzel, és időközönként ecetes vízzel takarítsunk. Az ecet fertőtlenít és nagyon jól letisztítja a lerakódott szennyeződéseket. 

Táplálkozás:

 

Ami a táplálkozásnál a legfontosabb, hogy mivel a nyuszi az fűevő, ezért a nyuszi fő tápláléka a széna! Ügyeljünk arra, hogy mindig legyen széna előtte. A megfelelő emésztéshez, a fogak megfelelő koptatásához, a megfelelő súly eléréshez, mindehhez kellő mennyiségű szénát szükséges a nyuszinak fogyasztania. Elsősorban réti szénát, fű szénát adjunk a nyuszinak.

Milyen a jó széna?

A jó szénának kellemes, friss szénaillata van, nem szabad dohos, penészes szénát adni, mert betegséget okoz. A széna ne tartalmazzon olyan növényt, vagy növényi részeket, amelyek a nyuszinak sérülést okozhatnak, mint például szúrós növények, ilyen a toklász. A színét tekintve legyen szép zöld, de mindenképp világosabb élénk színű.

Táp:

Napi 2 alkalommal, reggel és este adjunk a nyuszinak direkt a nyuszik részére előállított tápot. A mennyiség körülbelül 3-4 evőkanálnyi reggel és este. Én a Versele Laga-tól a Country Best tápot adom nekik.

 

Vigyázzunk arra, ha megszokott egy tápot a nyuszink és áttérünk egy másik tápra, akkor előfordulhat okoz némi emésztési problémát, amíg hozzá nem szokik az új táphoz.

Zöldség, gyümölcs,

A nyuszinak csak nagyon kis mennyiségben, csak nasinak és csak 3-4 hónapos kórtól adjunk zöldséget és gyümölcsöt. Igazából elég ha csak hetente 2-3 alkalommal kedveskedünk a nyuszinknak egy kis darab nasival. A nyuszik által legkedveltebb és nyugodtan adható zöldségek, gyümölcsök, zöld növények a következők:

Zöldségek, gyümölcsök,

Zöldnövények, fűszer és gyógynövények

sárgarépa és levele

csipkebogyó

paprika (nem erős)

gyermekláncfű

uborka

útifű

cékla

lóhere

tökfélék (padlizsán, patiszon, cukkini)

kamilla

sütőtök

kapor

zeller és levele

kömény

petrezselyem

körömvirág

spárga

menta

retek és levele

rukkola

málna

csalán

alma

zsálya

körte

levendula

 

Nagyon fontos, hogy mindig szezongyümölcsöt vegyünk nekik és semmiképp ne primőr gyümölcsöket, valamint ne nagyáruházakban vásároljunk be nekik, hanem megbízható helyről, pl. piacról, kistermelőktől, ahol tudjuk, hogy nem vegyszerezett zöldséget, gyümölcsöt árulnak. A zöldségeket és gyümölcsöket mindig alaposan mossuk meg és aztán töröljük szárazra, mert nedvesen puffasztanak. A magját vegyük ki a gyümölcsöknek.

A nyuszik imádják a pitypanglevelet, lóherét, füvet. Fontos, hogy ne forgalmas út mellől szedjük, mert akkor erősen szennyezett és betegséghez vezet. Ami még nagyon fontos, hogy vizesen se adjuk oda nekik, ha harmatos, akkor először szárítsuk meg, mert puffadáshoz, hasmenéshez vezethet és ez nagyon veszélyes lehet a nyuszink számára.

A nyuszik folyton növésben lévő foga miatt, adjunk fagallyakat is nekik, hogy lerághassák a fa kérgét. Nagyon szeretik a nyuszik a fagallyakat rágcsálni, de nagyon vigyázzunk, hogy nehogy mérgező ágat adjunk nekik. A fagallyak azonban nem helyettesítik a szénát!

Nyugodtan adható fagallyak: fűzfa, nyírfa, nyárfa, tölgy, mogyoró, kőris, juharfa, körtefa, almafa, galagonya

 

Amit ne adjunk semmiképp a nyuszinak:

  • K betűs zöldségeket, mint a káposzta, karalábé, kelbimbó, karfiol stb., mert ezek puffasztanak.
  • Krumplit, mert nagyon magas a keményítőtartalma.
  • Zöldbabot, szárazbabot, borsót, paradicsomot, lencsét
  • Tejterméket, kenyérféléket, húsféléket természetesen nem lehet adni nekik.
  • Salátát, mert a saláta rostjai nagy mennyiségben beisszák a permetezőszereket.
  • Csonthéjas magokat, egzotikus gyümölcsöket

Egészség:

 A nyusziknak évente a következő betegségek ellen kell védőoltást adni. Mindhárom betegség ha elkapják, akkor szinte kivétel nélkül végzetes számukra.

1.,Myxomatozis: A kullancsok és szúnyogok terjesztik. Tünetei, kötőhártyagyulladás, fülön, szemen, végbélnyíláson duzzanat.

2.,RHD1: Szintén a kullancsok és szúnyogok terjesztik. Legszembetűnőbb tünete az orrvérzés.

3., RHD2: Mutálódott RHD1 vírus